W ostatniej notce wspominałam o moim zeszłorocznym majówkowym wypadzie do Paryża i opisałam część miejsc, które warto odwiedzić będąc w Paryżu, w tej notce zaprezentuję kolejne miejsca godne uwagi, zaczynając od:

Panteonu – czyli miejsca spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek, m.in. Woltera, Victora Hugo, Louisa Braille’a oraz Marie Skłodowskiej – Curie. Budynek wieńczy okazała kopuła, a samo wnętrze zachwyca wielkością, której nie widać z zewnątrz. Poza kryptami w środku Panteonu znajduje się m.in. Wahadło Foucaulta, które dowodzi obrotu Ziemi. Byłam tam, sprawdziłam, Ziemia się obraca.

DSC_8338

Bilet normalny (powyżej 25 roku życia) 7 Euro.

Katedra Notre Dame

Wejście do Katedry Notre Dame jest bezpłatne, trzeba odstać kilkadziesiąt minut w kolejce, ale zdecydowanie warto. Katedrę Notre Dame kojarzyłam zawsze z bajką „Dzwonnik z Notre Dame”, miałam nawet lalkę Esmeraldę, no ale nie o tym mowa. Katedra Notre Dame jest dla mnie kunsztem sztuki, te zdobienia na fasadzie i krogulce robią wrażenie. Wnętrze Katedry robi jeszcze większe wrażenie, bardzo wysokie sklepienie, cudowny ołtarz, piękne malowidła… Sami musicie to zobaczyć.

DSC_8377

Kolejnym, bardzo charakterystycznym dla Paryża miejscem jest oczywiście:

Luwr

Jest to jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Luwr jest podzielony na 3 skrzydła, w każdym znajdują się eksponaty z innego okresu i z różnych części świata. Ile z tych eksponatów jest oryginalnych, a ile z nich to jedynie reprodukcje, tego niestety nie wiadomo.

IMG_0004Przy kasach biletowych rozłożone są takie mapy muzeum, nawet w języku polskim. Na mapie zaznaczone są najważniejsze dzieła, m.in. Nike z Samotraki, Wesele w Kanie, Koronacja Napoleona, Kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo i oczywiście Mona Lisa. My zdecydowaliśmy się zobaczyć tylko te najważniejsze dzieła, przy okazji  po drodze, trochę „w biegu”zerkając na inne. Podobno jeśli ktoś chce na spokojnie zwiedzić Luwr to jeden dzień będzie za mało.

DSC_8438Moje zdjęcie ze słynną Mona Lisą, a obok (podobno) reprodukcja Mona Lisy w przybliżeniu.

DSC_8470

Z uwagi na moją pracę, powiedzmy, że mam sentyment do Kodeksu Hammurabiego

Bilet kosztuje 11 – 15 Euro, w zależności od ekspozycji, które chcemy zobaczyć. Nie obędzie się bez bardzo długiej kolejki, która na szczęście przesuwa się bardzo sprawnie do przodu. Warto przyjść wcześnie rano, wtedy są mniejsze kolejki.

Po pobycie w zamkniętym Luwrze wybraliśmy się na spacer po ChampsÉlyséesna której znajdują się liczne restauracje, teatry i ekskluzywne sklepy. Jednak ulica na której znajdują się najbardziej ekskluzywne sklepy, takie jak: Dolce&Gabbana, Gucci, Dior, to Avenue Montaigne, która odchodzi od Pól Elizejskich. Na Avenue Montaigne znajdują się też najbardziej luksusowe hotele w Paryżu.

DSCN3505

Sklep Dolce&Gabbana mieszczący się przy Avenue Montaigne.

ChampsÉlysées będzie doskonałym miejscem na obiad albo jedynie pyszny deser, które dodadzą nam energii do dalszego zwiedzania Paryża. Na obiad wybierzcie się do Leon-de-bruxelles – restauracji specjalizującej się w serwowaniu muszli pod każdą postacią.

IMG_1440

Między innymi taki półmisek owoców morza można dostać w  Leon-de-bruxelles.

DSC_8391
Po pysznym obiedzie w Leon-de-bruxelles skuście się na lody.

Na Polach Elizejskich znajduje się Łuk Triumfalny – monumentalna budowla, która została zbudowana dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Zwiedzając Łuk Triumfalny warto przyjrzeć się tablicy, na której wyryto nazwiska oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków, m.in. Jana Dąbrowskiego, Józefa Zajączka i Józefa Chłopickiego, a także wyryto nazwy pięciu polskich miast na pamiątkę napoleońskich zwycięstw: Gdańska, Ostrołęki, Pułtuska, Lidzbarka Warmińskiego i Wrocławia. Warto też zwrócić uwagę na piękną płaskorzeźbę „La Marseillaise” ( Marsylianka). Pod pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz niewielkie muzeum poświęcone historii Łuku Triumfalnego.

DSC_8644

W Paryżu jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia, że można by napisać mnóstwo postów na ten temat. Planowałam zmieścić się w 2, ale się nie udało, dlatego planuje jeszcze 3 post, który już na pewno będzie ostatnim z serii „Majówka w Paryżu”.

Pozostałe informacje na temat Paryża znajdziecie tutaj: cz. 1 i cz. 3

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Paryża to pytajcie w komentarzach albo piszcie pw.